Leasing kojarzy się przede wszystkim z firmami – to one bardzo często korzystają z takiego sposobu finansowania na przykład nowego samochodu osobowego, ciężarowego czy maszyny, która jest niezbędna dla rozwoju firmy. Ale to niejedyna możliwość, ponieważ z leasingu mogą także skorzystać osoby prywatne, co obecnie staje się coraz bardziej popularne, szczególnie gdy chodzi o użyczenie modnych, sportowych samochodów.
SEAT czy CUPRA – sportowym samochodem w drogę
Sportowe samochody to pojazdy, które widocznie odznaczają się na ulicach. Uwagę zwraca zarówno ich kształt, jak i dynamika. Nic więc dziwnego, że usportowiona CUPRA cieszy się sporym zainteresowaniem. To połączenie niemieckiej niezawodności oraz hiszpańskiej elegancji, co cenią prawdziwi fani tej marki. Podobnie sprawa wygląda z samochodami marki SEAT – są znane ze swojej niezawodności i wiele modeli posiada atrakcyjne, sportowe wykończenie – jest zdecydowanie w czym wybierać. Sportowe samochody odznaczają się specyficzną dynamiką jazdy, dlatego podróżowanie nimi jest dla wielu osób niezwykłą przyjemnością. Teraz sportowy samochód między innymi jednej z tych marek można otrzymać w leasingu dla prywatnych osób.
Leasingi konsumenckie – na czym polegają?
Leasing konsumencki tak naprawdę nie różni się zasadniczo od tych poświęconych firmom. To także forma użyczenia wybranego samochodu na określony czas. Umowę taką można zawrzeć bezpośrednio u producenta i wziąć tzw. leasing fabryczny, jak i skorzystać z pomocy pośredników, np. banków i innych podmiotów – warto zawsze dobrze zapoznać się z dostępnymi ofertami, ponieważ może się okazać, że różnią się one znacząco. Leasing dla osób prywatnych to także umowa użyczenia przede wszystkim nowego samochodu, ale nie tylko – w leasing można także wziąć samochody używane, a także inne przedmioty, np. sprzęt komputerowy czy meble. Umowę zawiera się zazwyczaj na kilka lat, a po jej wygaśnięciu można ją przedłużyć, wykupić samochód lub wziąć nowy w użyczenie. W czasie trwania umowy ponosi się comiesięczne raty o wysokości wcześniej ustalonej. Praktycznie prawie każda umowa leasingowa to także możliwość wniesienia wkładu własnego, co może przełożyć się na niższe raty.
Kiedy warto skorzystać z leasingu konsumenckiego?
Leasing dla osób prywatnych to często znacznie lepsza opcja niż kredyty samochodowe czy bankowe. Przede wszystkim nie wymagają aż tak dużej ilości różnego rodzaju formalności, co jest cechą wszelkich kredytów bankowych. Ponadto w leasingu można pozwolić sobie na prawie każdy samochód, nawet ten wymarzony sportowy – nie spłacamy go w całości, a po kilkuletnim użytkowaniu możemy wymienić go na nowszy model lub odkupić. Jeśli więc nie posiadamy odpowiednio dużych oszczędności i nie chcemy wiązać się długoletnimi umowami z bankami, to leasing konsumencki jest dużo lepszym wyborem.
Jak sprawdzić wysokość rat w leasingu konsumenckim?
Wysokość comiesięcznych rat to sprawa, która wzbudza największe obawy, ale tak naprawdę nie ma się czego obawiać, ponieważ są one ustalane zawsze indywidualnie, a na ich wysokość wpływ ma co najmniej kilka czynników, w tym wysokość wkładu własnego, model oraz cena samochodu. Nie można także zapomnieć o tym, że o rzecz użyczoną należy odpowiednio dbać. Warto więc już w trakcie sporządzania umowy sprawdzić, kto odpowiedzialny jest za ponoszenie ewentualnych kosztów napraw oraz regularnych serwisów i przeglądów, a także obowiązkowych opłat takich jak OC. Zawarcie umowy leasingu konsumenckiego to znacznie mniej formalności – możliwe jest to nawet podczas jednej wizyty.