We wszystkich blokach, a nawet nowoczesnych domach jednorodzinnych są stosowane małe urządzenia wyposażone w przyciski. Mowa oczywiście o domofonach (przewodowych i bezprzewodowych) albo ulepszonych technicznie wideofonach. Dzięki nim niepowołane i niechciane osoby nie dostaną się do mieszkania czy na klatkę schodową. Stanowią więc bramę bezpieczeństwa. Pytanie jednak brzmi, czy typowe domofony przewodowe opłaca się jeszcze montować?
Jak jest zbudowany domofon przewodowy?
Ogólnie mówiąc, domofon klasyczny, czyli analogowy, jest wyposażony w kasetę bramową, instalowaną na zewnątrz budynku albo przy drzwi wejściowych. W jego skład wchodzi głośnik, mikrofon oraz specjalny przycisk służący do otwierania.
To standardowe urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie rozmowy z człowiekiem znajdującym się na klatce schodowej lub obok furtki. Jego bardzo ważną częścią jest tzw. unifon, czyli słuchawka zakładana wewnątrz budynku. Znaczenie mają również wspomniane zewnętrzne kasety.
Domofony przewodowe – jak sama nazwa sugeruje – funkcjonują przy pomocy kabla. A konkretniej dzięki komunikacji na linii unifon-kasety, opartej na przewodzie dwużyłowym. Oczywiście do pełnego działania potrzebne są jeszcze takie akcesoria, jak: zasilacze, elektrozaczepy, moduły przekaźnikowe oraz obudowy.
Czy warto montować klasyczne domofony?
Ze względu na to, że sama jakość połączenia nie jest zbyt dobra, takie urządzenia nadają się głównie do domów jednorodzinnych. Nie sprawdzą się niestety w większych obiektach mieszkalnych (kamienicach, blokach itp.).
Ich zaletą jest cena. Są bowiem najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Ale czy to oznacza, że warto je montować? Chyba lepiej postawić na bardziej zaawansowane domofony bezprzewodowe, którym nie grożą złe warunki pogodowe (nie ma więc mowy o żadnych zakłóceniach w trakcie rozmowy).
Nowoczesne domofony bezprzewodowe kontra wideofony
Takie urządzenie gwarantują większy poziom bezpieczeństwa. Są również łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Dużym plusem jest nawiązywanie rozmów na odległość wynoszącą aż do kilkudziesięciu metrów. Dlatego można otworzyć bramę czy furtkę z każdego miejsca w domu. I do tego przy pomocy tylko jednego przycisku!
Jeszcze droższe są wideofony. Nic dziwnego. Są bowiem najbardziej rozbudowane. Mają kamerę oraz dobrej jakości wyświetlacz (ekran). Dzięki nim właściciel mieszkania podejrzy obraz na żywo, bez problemu rozpoznając, kto stoi przy drzwiach wejściowych albo przed płotem ogradzającym cały teren posesji. Co więcej, umożliwiają ustawienie godziny, robienie zdjęć i nagrywanie dźwięku!
Przy wyborze domofonów wiele zależy od zasobności portfela i wielkości domu. Podsumowując, najlepszym, wyborem będą jednak nie te najtańsze domofony przewodowe. Optymalnym rozwiązaniem okażą się urządzenia bezprzewodowe.