Dla wielu osób branża IT jest najlepsza, gdyż w niej zawsze jest praca, a wszelkiego rodzaju kryzysy zupełnie jej nie dotykają, wpływając na nią wręcz pozytywnie. Do tego jest ona bardzo szeroka i każdy może wybrać jeden z setek obszarów, w których chce się specjalizować, a który dopasowany będzie do możliwości i zainteresowań danej osoby. Wiele osób zastanawia się w związku z tym, jak wygląda rekrutacja IT?
Kto może pracować w branży IT?
Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, branża IT jest bardzo otwarta, a pracować w niej mogą osoby, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Tak naprawdę większość osób w niej pracujących kształciła się na innych kierunkach, często niemających nawet nic wspólnego z technologią i naukami ścisłymi. By pracować w branży IT, nie trzeba mieć nawet wyższego wykształcenia, a liczy się przede wszystkim zdobycie konkretnych umiejętności na kursach, praktykach i stażach, a nawet na własną rękę, co jednak powinno się udokumentować braniem udziału w rozwoju różnych projektów.
To czy można pracować w branży IT, będąc samoukiem, zależy jednak od jej obszaru, gdyż przy niektórych jej gałęziach trzeba posiadać konkretne kursy i uprawnienia. Bez względu na to, co się chce w jej ramach robić, większość pracodawców wymaga jednak co najmniej 2-letniego doświadczenia, chociaż zdarzają się oczywiście i tacy, którzy zatrudniają ambitne osoby, które nie posiadają jeszcze całej potrzebnej wiedzy i umiejętności, przyuczając je do zawodu.
Rekrutacja IT – jak wygląda?
Rekrutacja IT najczęściej jest wieloetapowa i bardzo różni się od tej, która przeprowadzana jest w innych branżach. To, kto będzie ja przeprowadzał, zależy często od tego, gdzie się aplikuje. Czasami przeprowadzana jest bezpośrednio przez pracodawcę, który zna się na programowaniu, albo przeprowadzają ją programiści z danej formy.
Często zdarza się jednak, że przeprowadzają ją specjaliści i HR z wykształceniem zupełnie innym niż technologiczne, a do tego nie mają oni często pojęcia o branży, do której rekrutują. Jeżeli ma się możliwość, lepiej jest przejść rekrutację w miejscu, w którym będą rozmawiać z kandydatem osoby kompetentne.
W rekrutacji IT stosowane metody i zadawane pytania są często nietuzinkowe, gdyż mają one za zadanie sprawdzić możliwości kandydata dotyczące kreatywnego myślenia, a także pomóc rekruterom w zorientowaniu się co do jego osobowości, tak więc lepiej jest być przygotowanym też na to, że rozmowa może chwilami zejść na tory wkraczające w absurd pomieszany z surrealizmem.